Pozrite si prehľad, čo sme pre vás pripravili v Chovateľskom kampuse v JÚLI »
Autor: Mgr. Viera Staviarska
Našou snahou je pomôcť ľuďom, ktorí si chcú kúpiť psa, aby boli obozretní a pred kúpou si urobili malý prieskum. Pes je záväzok na dlhé roky, a preto by nám mala stáť za to aj malá námaha pri jeho výbere.
Existuje mnoho otázok, ktoré by ste mali chovateľovi položiť – o tom však pojednáva iný článok. Tu sa sústredíme na to, čo je dané zákonom, čo pomáha identifikovať psa aj jeho chovateľa, presne zaznamenáva dátum narodenia šteniatka, jeho pohlavie aj plemeno a čo je najdôležitejšie – všetky záznamy musia byť vykonané veterinárom, ktorý je zapísaný v Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.
Žiaľ, práve tu často začínajú podvody. Je to logické – neetický množiteľ nemá záujem byť dohľadateľný, vakcinácia je to, na čom šetrí, a šteniatka sa snaží predávať už vo veku piatich týždňov, pričom boli zaznamenané aj prípady predaja ešte mladších šteniat.
Často sa stretávame aj s tvrdením, že chovateľ psov (podobajúcich sa na plemeno, krížencov) má registrovanú chovateľskú stanicu a teda jeho odchovy sú čistokrvné. Čistokrvnosť psa však nie je potvrdená registráciou chovného zariadenia na RVS. Je k tomu potrebné oveľa viac.
Najskôr si vysvetlíme základné zákonné požiadavky a následne si ukážeme, ako ich využiť na jednoduché overenie identity šteniatka, ktoré si plánujete kúpiť, ale aj typu chovateľskej stanice.
Čo hovorí zákon?
Zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov ukladá od 1. 9. 2018 vlastníkom psov, mačiek a fretiek povinnosť označiť ich implantovateľným čipom – na vlastné náklady.
Aké sú postihy za nedodržanie povinností čipovania?
Ak chcete zistiť, či vám chovateľ hovorí pravdu o pôvode a veku psa, žiadajte:
Vzor potvrdenia o chránenom názve chovateľskej stanice vystavenej SKJ-FCI. Musí mať logá, meno chovateľa, názov CHS, registračné číslo, dátum vystavenia a podpis s pečiatkou organizácie. Organizácii je na Slovensku viac. Uvádzam SKJ-FCI ako najväčšej organizácie, ktorá sa zaoberá riadeným chovom. Poskytuje chovateľom chovateľsky servis a zároveň veľká populácia veľkého počtu plemien zabezpečuje vyššiu šancu na zdravý chov. SKJ cez FCI umožňuje spoluprácu s chovateľmi na celom svete, pretože FCI kooperuje s 95 krajinami 4 kontinentov a zmluvne s AKC(US) a KC(UK).
Takto vyzerá Pet Passport, ktorý sa používa v rámci celej EU. Je jedno, či máte čistokrvného psa, alebo kríženca. Je dobre, aby ho pes mal (namiesto obyčajného očkovacieho preukazu s ktorým nemôžete vycestovať za hranice SK). Aj tento doklad má zaznačené číslo čipu psa a k tomu je tam záznam o všetkých očkovaniach. Je to veľmi dôležitý doklad o „totožnosti psa“
Pre overenie identity psa nám môže Pet Pass dobre a jednoducho poslúžiť. Vieme zistiť, či je Petpass pravý a či pes bol skutočne čipovaný reálnym veterinárom. Čítajte ďalej…
„ŠTENIATKO PRI PREBERANÍ MUSÍ MAŤ VAKCINÁCIU PRISLÚCHAJÚCU JEHO VEKU A MUSÍ BYŤ ČIPOVANÉ.“
Väčšina ľudí si samozrejme nepôjde po šteniatko s čítačkou čipov. Ako si teda môžete overiť všetky potrebné údaje? Tieto údaje si overíte aj bez čítačky čipov veľmi jednoducho – stačí mať v rukách Pet Pass šteniatka. A na tom trvajte! NIKDY nepreberajte psa bez toho, aby ste s nim nedostali aj PET PASS!
1. Overenie registrácie čipu
Pet PASS je najdôležitejší doklad. Vďaka nemu môžete zistiť, či ste nenarazili na množiteľa, ktorý šteniatkam neposkytol základnú starostlivosť. Zistíte:
Budete potrebovať číslo čipu, alebo číslo Pet Passu (viď obrázok). Obe čísla by ste mali mať k dispozícii, ak držíte v rukách pravý registrovaný Pet Pass:
Kliknite na odkaz: : https://www.crsz.sk/microchip-search a vpíšte jeden z údajov (číslo čipu, alebo číslo Pet Passu)
Ak máte v rukách Pet Pass od psa, ktorý bol riadne očipovaný a očkovaný, systém vám vygeneruje všetky dôležité údaje. Ak sa údaje nezobrazia, znamená to, že pes nemá čip, nebol vakcinovaný a veterinár v Pet Passe záznam nevykonal. V takom prípade je jeho podpis falošný a celý Pet Pass je podvrh.
Takto vyzerajú vygenerované údaje psa, ktorý má záznam v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Dôkladne skontrolujte, či súhlasí meno, dátum narodenia a plemeno.
Pozor! Aj tu môže dôjsť k zneužitiu Pet Passu iného psa! Ak údaje nesedia, narazili ste na problém !
2. Overenie veterinára
Máte pochybnosti o veterinárovi na potvrdeniach o očkovaní? Overte si jeho identitu – či je vedený v Komore veterinárnych lekárov.
Overenie veterinára: https://kvlsr.sk/#/veterinari
Ak jeho pečiatka nie je sfalšovaná, viete, kto sa staral o vášho psíka od narodenia. V krajnom prípade ho môžete kontaktovať.
Nepodporujte množiteľov!
Vyberajte si zodpovedného chovateľa!
Pýtajte sa na odporúčania a skúsenosti ostatných majiteľov. Trvajte na tom, aby ste videli prostredie, v ktorom váš budúci psík vyrastá. Zaujímajte sa o odchovy – ako chovateľ komunikuje s majiteľmi predchádzajúcich šteniatok? Zistite jeho názor na chov plemena, jeho vzory a ciele. Oboznámte sa s matkou šteniatka – ideálne je vidieť, ako sa vášmu budúcemu psíkovi darí v hrách so súrodencami.
Nepodceňujte intuíciu! Ak vám našepkáva, že niečo nie je v poriadku, overte si všetko, čo sa dá ešte pred kúpou psa.