Pozrite si prehľad, čo sme pre vás pripravili v Chovateľskom kampuse v MÁJI »
Autor: Mgr. Viera Staviarska
Cesnak patrí medzi najstaršie plodiny na svete, využívané na terapeutické účely. Jeho vlastnosti sú ohromujúce – antimikrobiálne, antitrombotické, protinádorové, hypolipidemické, antimutagénne, antioxidačné, imunomodulačné, antiastmatické, hypoglykemické a antidiabetické.
Primárnou účinnou fytochemikáliou cesnaku je alicín, ktorý stojí za jeho unikátnymi vlastnosťami. Zatiaľ čo u človeka jeho benefity nepochybne využívame, jeho používanie u psov a mačiek zostáva predmetom mnohoročných diskusií.
Názory na cesnak sa rozchádzajú – jedni ho vyzdvihujú, zatiaľ čo odborná veterinárna komunita ho často spochybňuje.
Prvotné pochybnosti o cesnaku u psov vznikli v roku 2000, keď bola publikovaná štúdia v renomovanom časopise American Journal of Veterinary Research. 1 Táto štúdia, vedená výskumníkmi v Japonsku, skúmala vplyv extraktu z cesnaku na psov a jeho potenciálne spojenie s autoimunitnou hemolytickou anémiou. Do štúdie bolo zaradených osem psov, ktorí dostávali extrémne vysokú dávku cesnakového extraktu (5g na 1kg váhy psa) počas 7 dní. Takéto dávky sú v reálnom živote pre psa prakticky nemožné dosiahnuť.
Aj napriek extrémnej dávke sa anémia nepreukázala, avšak vyskytli sa zmeny na červených krvinkách. Na základe týchto zistení dospeli autori k záveru, že veľké množstvo cesnaku nie je pre psov bezpečné.
Závery štúdie sa rýchlo rozšírili a vyvolali všeobecné presvedčenie, že cesnak v akejkoľvek podobe by nemal byť súčasťou potravy domácich zvierat.
Neskôr, v roku 20 24 pod tlakom kritiky, bola rovnakým výskumným tímom vykonaná ďalšia štúdia, ktorá priniesla iný pohľad na cesnak.
Preukázala, že cesnak má schopnosť podporovať imunitné funkcie a znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení u psov.
Napriek tomu si prvá štúdia zachovala svoje miesto v povedomí a jej závery sa dodnes prejavujú v
obavách ohľadom bezpečnosti cesnaku.
Cesnak, rovnako ako cibuľa, patrí medzi cibuľoviny obsahujúce thiosulfát – látku spôsobujúcu vážnu anémiu u psov a mačiek. Zatiaľ čo cibuľa obsahuje vysoké množstvo thiosulfátu a je pre zvieratá jednoznačne nebezpečná, cesnak ho obsahuje iba minimálne množstvo. Pri správnom dávkovaní preto nespôsobuje anémiu, čo bolo potvrdené štúdiou z roku 2004 2 . Bohužiaľ, zovšeobecnenie spájajúce cesnak s cibuľou často vedie k nesprávnym záverom o jeho škodlivosti.
Cesnak, podávaný v bezpečných dávkach, prináša psom mnohé zdravotné benefity. Podľa štúdií dokáže spomaľovať rast niektorých rakovinových buniek, detoxikovať karcinogény, inhibovať reaktívne formy kyslíka a podporovať apoptózu. Pomáha znižovať riziko nádorov spôsobených mykotoxínmi a má antiinfektívne i antitrombotické účinky. Cesnak preukazuje schopnosť pôsobiť proti vnútorným parazitom a je tiež účinným odpudzovačom kliešťov a bĺch. 3
Kľúčom k účinnosti a bezpečnosti cesnaku je jeho správne použitie.
Účinnou látkou v cesnaku je ALICÍN. Ten sa vytvára až po narušení bunkovej steny cesnaku – drvením, krájaním či lisovaním.
Najúčinnejší cesnak je čerstvý, rozdrvený 10 – 15 minút pred podaním. Počas tejto doby dochádza k aktivácii enzýmov, ktoré umožňujú vznik alicínu.
Účinnou látkou v cesnaku je ALICIN, ktorý je nestabilný. V priebehu niekoľkých hodín sa jeho účinok výrazne znižuje. Preto je potrebné cesnak skŕmiť najneskôr 6 hodín po rozdrvení.
Alicín v sušenom alebo práškovom cesnaku nie je taký účinný ako v čerstvom. Nepoužívajte cesnakové pilulky alebo extrakty, najmä tie, ktoré sú vyrobené pre ľudí, pretože môžu obsahovať vyššiu dávku, ako je vhodné pre vášho psa. Obzvlášť dávka v koncentráte nemusí byť jednoznačná.
Sušený a granulovaný cesnak môže mať typickú arómu, ale účinný alicín je tam minimálne. Téglik cesnaku, ktorý napríklad kúpite v potravinách, už neobsahuje účinné protirakovinové, antiparazitárne, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti čerstvo nasekaného cesnaku. Všetky tie úžasné vlastnosti sú už dávno preč. Zostalo z toho len cesnakové aromatické korenie.
*Dávky sú odporúčané podľa odborníkov Dr. Karen Shaw Becker (The forever dog) a Innovative
Veterinary Care (web – poslednýkrát videné 30. 3. 2025).
Cesnak vždy podávajte s opatrnosťou, najmä ak má váš pes zdravotné problémy alebo patrí k citlivým
plemenám.
Ak váš pes požije väčšie množstvo cesnaku, je dobre vždy požiadať o konzultáciu aj intervenciu veterinára. Aj keď sa vám momentálne zdá, že nevidíte nežiaduce účinky. Tie môžu nastať neskôr.
Symptómy otravy cesnakom u psov závisia od množstva skonzumovaného cesnaku a veľkosti psa.
Najčastejšie prejavy otravy cesnakom:
V prípade otravy cesnakom je dôležité, aby bol pes čo najskôr vyšetrený veterinárom, ktorý môže
poskytnúť adekvátnu liečbu, vrátane vyvolania zvracania, podania aktívneho uhlia a v prípade
potreby aj hospitalizácie na detoxikáciu a podpornú liečbu.