Pozrite si prehľad, čo sme pre vás pripravili v Chovateľskom kampuse v MÁJI »
V tomto článku sa dozviete o zuboch svojho miláčika dôležité fakty a aj to, čo vám málo kto doteraz povedal a poradil.
Snívate o dni, keď sa váš pes priblíži bez nepríjemného zápachu z úst? Halitóza, alebo zápach z papule, je bežný problém, s ktorým sa stretáva mnoho majiteľov psov a mačiek. Tento zápach môže mať rôzne príčiny, ktoré je potrebné identifikovať a riešiť vhodným spôsobom.
Poznáte to. Boli ste na odstraňovaní zubného kameňa a váš veterinár skonštatoval, že pes nemá zubný kaz. A toto je presne ten moment, kedy by ste mali začať riešiť prevenciu. Aby ste, pokiaľ je to možné, už na žiadne ultrazvukové čistenie nemuseli ísť. Pretože, aj keď sa zubný kameň odstránil, neznamená to, že je všetko vyriešené. Príčina jeho ukladania, alebo iná príčina zápachu (nemusí to byť iba problém so zubami), tu stále ostáva.
Najčastejšou príčinou je množenie baktérií v ústach. Riziko je tu neustále, pokiaľ neurobíte opatrenia. Zápach z pauple netreba podceňovať, pretože môže byť aj sprievodným prejavom závažného ochorenia obličiek, pečene, pankreasu, tráviacej sústavy, diabetu alebo onkologických ochorení.
Baktérie sa množia na zuboch a ďasnách, spôsobujúc tvorbu zubného plaku a kameňa. Aj keď nevidíte zubný kameň, je dôležité dbať na zubnú hygienu vášho psa. Úspech spočíva v sústavnosti, takže nečakajte, kým sa zubný kameň alebo výrazný plak objaví.
« Vedeli ste, že zubný plak môže začať tvrdnúť na zubný kameň už po 24 až 48 hodinách, ak nie je pravidelne odstraňovaný? »
Tento tvrdý povlak nielenže spôsobuje nepríjemný zápach, ale môže tiež viesť k zápalu ďasien a ochoreniam parodontu, ktoré môžu mať vplyv na celkové zdravie vášho domáceho miláčika.
Môže ísť už o tvoriace sa, alebo pokročilé ochorenie periodontu (Periodont – štruktúry, ktoré obklopujú a podporujú zuby – Ďasná (gingiva) – mäkšie tkanivo, ktoré obklopuje zuby a pokrýva kosti čeľuste; Periodontálne väzivo (periodontium) – spája zuby s alveolárnou kosťou a pomáha tlmiť tlak pri žuvaní; Alveolárna kosť – kostné lôžko v čeľusti, do ktorého sú zuby ukotvené; Cement (cementum) – tvrdá štruktúra pokrývajúca korene zubov, ktorá pomáha ukotviť zuby v alveolárnej kosti.).
Tu sú znázornené jednotlivé časti zuba psa. Pre uvedomenie si priebehu a závažnosti ochorenia je dobre vedieť, čo sa kde nachádza. (Opis a znázornenie od Viera Staviarska)
„Dôkladne skontrolujte zuby a ďasná. Ak takýto predmet nájdete, odstráňte ho.“
Môže ísť o malý úlomok, preto si všímajte zapálené ďasná. Ak si neviete poradiť, navštívte čo najskôr veterinára. Z malej rany v papuli sa môže vyvinúť veľký problém.
Gingivitída a periodontitída sú závažné zdravotné komplikácie, ktoré sa prejavujú výrazným zápachom, krvácaním a hnisaním ďasien. Výrazne znižujú kvalitu života psa nielen tým, že komplikuje príjem potravy, ale aj silnými bolesťami, ktoré psa unavujú a oslabujú.
„Väčšinou všetko začína ukladaním zubného kameňa. Pravidelným a efektívnym odstraňovaním zubného plaku a kameňa týmto komplikáciám predchádzame.“
Pravidelné prehliadky u veterinára – v prípade problémov je potrebné začať liečbu čo najskôr. Ultrazvukové odstraňovanie zubného kameňa, ak je potrebné, by malo byť vykonané odborníkom pri primeranej narkóze / sedácii.
Vedie sa veľa diskusii o tom, že narkóza je rizikom a nie je potrebná. Veterinár zváži spôsob, ako psa primerane sedovať. Zváži zdravotný stav psa a únosnosť narkózy.
Štandardy liečby a odstraňovania zubného kameňa, ktoré vydávajú odborné spoločnosti, zásadne odmietajú odstraňovanie zubného kameňa bez narkózy alebo sedácie. Takéto odstraňovanie je proti welfare, spôsobuje psovi enormný stres nielen kvôli zvuku, ale aj vážnemu diskomfortu a strachu, ktorý pes prežíva. Takéto čistenie nemôže byť ani dôkladné. Môže spôsobiť mikro, ale aj väčšie poranenia, ktoré sú z hľadiska rizika následného zápalu a infekcie nebezpečné.
Pozor: V poslednej dobe sa stalo populárne odstraňovanie zubného kameňa v salónoch pre psov a domáce odstraňovanie pomocou rôznych pomôcok. Aj na internete nájdete prístroje na čistenie zubov. Výsledky sú však často znepokojujúce. V USA a UK sa vytvára databáza prípadov, ktoré po takýchto zákrokoch skončili zle. Je zdokumentovaných niekoľko tisíc prípadov, ktoré dokazujú, že takéto čistenie nie je dostatočné, a amatérskym prístupom sa často spôsobujú mikro zranenia (neviditeľné okom), alebo väčšie zranenia, ktoré vedú k zápalom, kazom a hnisaniu. Ultrazvukové čistenie odstraňuje kameň pod ďasnami. Ak tam pozostatky zubného kameňa ostávajú, patologický proces pokračuje.
Samozrejme, ak je zubný kameň masívny, každé odstránenie pomáha a je pozitívne. To dôsledné odstránenie zubného kameňa sa robí prístrojovo a má ho robiť ten, kto má na to príslušné školenie a odbornosť, získané potvrdenia o odbornom školení, ktoré organizujú odborné pracoviská s akreditáciou. Náležité certifikované technické vybavenie je nevyhnutnosťou.
Pravidelná hygiena ústnej dutiny – pokiaľ možno, čistite psovi zuby denne. Niektoré štúdie hovoria aj o možnosti efektívneho čistenia 3 – 5x týždenne za predpokladu, že sa k tomu pridružia aj ďalšie podporné úkony.
Používajte zubnú kefku (napríklad zubný náprstok špeciálne určený pre psy, prípadne náprstok zo špeciálnej abrazívnej látky). Na čistenie je vhodná enzymatická zubná pasta pre psov a mačky. Výborným riešením je aj použitie zeolitového prášku, ktorý pôsobí blahodarne na ďasná, odstraňuje baktérie a eliminuje infekcie. Pozor: Nepoužívajte ľudské zubné pasty, pretože obsahujú látky veľmi škodlivé pre psov a mačky. Medzi najizikovejšie patria umelé sladidlá, ktoré zubné humánne zubné pasty obsahujú.
Používajte suplementy do stravy (doplnky krmiva), ktoré sú špeciálne vytvorené tak, aby pôsobili na sliznicu a upravovali zloženie slín, čím znižujú tvorbu plaku a ukladanie zubného kameňa. Veľmi populárne sú prípravky s obsahom kelpy, ktoré podľa štúdií účinkujú približne u 45 % psov. Kelpa nie je jediná látka s pozitívnym účinkom na zníženie tvorby zubného plaku a elimináciu zubného kameňa. Na trhu je viacero produktov/nutraceutík, ktoré podporujú odolnosť a zdravie periodontu. Tieto produkty kombinujú účinky viacerých prírodných látok vrátane probiotického efektu.
Naturoterapia je v takýchto prípadoch veľmi vhodná a štúdie potvrdzujú jej účinnosť. Produkty by mali byť overené dlhodobým používaním a v bio kvalite. Herbalisti upozorňujú, že na trhu je veľa nekvalitných produktov, ktoré obsahujú pesticídy, ťažké kovy a látky zdraviu škodlivé. Treba si dávať pozor na nekvalitných výrobcov bez certifikátov kvality a čistoty výroby.
Pozor: Kelpa má vysoký obsah jódu, preto sa jej použitie neodporúča psom s problémami so štítnou žľazou. To platí najmä pre starších psov, ale aj u mladých psov v raste môže disbalancia jódu spôsobiť vážne problémy. Vyhnúť sa jej treba aj u psov s diabetom a psov trpiacich na hyper- alebo hypotyreózu.
Pozor: Prípravky používané na elimináciu zubného plaku a kameňa môžu dramaticky ovplyvniť trávenie a fungovanie obličiek či pečene. Ak sa používajú vo forme extraktov nanášaných na zuby, ďasná a sliznice (tinktúry – spreje, kvapky), musia mať vysokú koncentráciu, aby boli účinné. Ich pravidelné nanášanie na sliznicu môže viesť k nežiaducim účinkom, ktoré sa môžu prejaviť neskôr. Cez sliznicu sa totiž rýchlo dostávajú do krvného a lymfatického systému, čo môže ovplyvniť aj iné orgány. Tento vplyv nemusí byť vždy žiaduci. Používajte len overené produkty, od dôveryhodných výrobcov, s presným dávkovaním.
Tento argument, spolu so strachom z anestézie, je častým dôvodom, prečo majitelia psov a mačiek odmietajú ultrazvukové čistenie zubov. Tento postoj je pochopiteľný, najmä keď sa problémy so zubami často objavujú v pokročilom veku a obavy z anestézie sú na mieste.
Preto je dôležité zamerať sa na prevenciu. Štúdie potvrdzujú, že používanie suplementov môže výrazne predĺžiť intervaly medzi ultrazvukovými čisteniami a v niektorých prípadoch ich dokonca úplne eliminovať.
Určite môžete urobiť veľa pre zdravie chrupu svojho zvieraťa aj svojpomocne, ale vyhnite sa riskantnému amatérskemu odstraňovaniu zubného kameňa svojpomocne! Odstraňovanie zubného kameňa patrí do rúk veterinára. Nie pracovníka v salóne pre psov, handlera psov, alebo chovateľa, bez adekvátneho vzdelania.
Kokosový olej – naneste kokosový olej na prst a vtierajte ho do ďasien a na zuby. Psy aj mačky zvyčajne milujú chuť kokosového oleja. Ak procedúru vykonávate príjemným spôsobom, môže sa stať obľúbeným rituálom pre vás oboch. Krátka a príjemná procedúra môže priniesť viditeľné výsledky už do 30 dní. Nepoužívajte veľké množstvo kvôli kalóriám. Nevhodné pre psov s pankreatitídou.
Dentálne pamlsky – pamlsky s obsahom látok, ktoré ovplyvňujú zloženie slín a črevnej mikroflóry, môžu znižovať ukladanie zubného kameňa a tvorbu plaku. Skúste na pamlsok naniesť trochu medu, alebo kokosového oleja, čím posilníte jeho účinok.
Tieto pamlsky majú často štruktúru, ktorá pôsobí na zubný kameň abrazívne. Nedávajte viac, ako odporúča výrobca. Vyberajte bio pamlsky od overených výrobcov.
Zeolitový prášok – Zeolit je prírodný minerál. Jeho mikroskopické póry sú ideálne na zachytávanie toxínov, ťažkých kovov a iných látok, čo z neho robí populárny detoxikačný prostriedok. Bežne sa používa vo viacerých oblastiach, vrátane medicíny.
Naneste prášok na prst a vtierajte do zubov, medzizubných priestorov a ďasien. Zeolit výborne pôsobí proti zubnému kameňu, tlmí zápal a infekcie. Môžete ho používať aj pri prejave zápalu. Je bezpečné, ak ho pes prehltne, pretože má protizápalové a silné detoxikačné účinky.
Dbajte na to, aby ste nepoužili veľa prášku, pretože môže spôsobiť zápchu. Max odporúčaná dávka je 1% z celkového príjmu potravy denne. (Napríklad, ak pes má dennú dávku 100g stravy denne, bezpečná dávka zeolitu je 1g.)
Propolis – veľmi známy pomocník v boji proti zubnému kameňu, paradentóze a zápalom. Aplikujte niekoľko kvapiek do okolia zubných krčkov pozdĺž celej sánky. Propolisová tinktúra je veľmi silná. Preto s množstvom nepreháňajte. Postačí aplikovať každý 2-3 deň. Používajte tinktúru bez alkoholu! Nevhodné pre jedincov alergických na med a jeho produkty.
Klinček (Syzygium aromaticum) – mioriadne efektívny a obľúbený pri problémoch so zubami aj u ľudí. Používa na rôzne účely, okrem iného aj ako analgetikum v prípade bolesti zubov, zápalu, infekcie v ústnej dutine. Mnohé štúdie potvrdili že môže byť účinný ako lokálne anestetikum. V prípade bolesti zubov stačí nakvapkať na boľavý zub klinčekový olej a bolesť sa zmierni. Výborne pôsobí v kombinácii s kokosovým olejom. Zamiešajte rozdrvený klinček do kokosového oleja a vtierajte na problematické miesta. U zdravých psov udržiava papuľu bez infekcií. Výrazne spríjemňuje dych.
Zelený čaj – je silný antioxidant s protizápalovými účinkami. Zalejte vrecúško bio zeleného čaju 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať 20 minút. Keď čaj dosiahne telesnú teplotu, použite striekačku a aplikujte približne 10 ml denne (množstvo závisí od veľkosti psa) na zuby, z bočných strán. Opakujte každý deň. Nebojte sa, ak zviera čaj prehltne; zelený čaj má mnoho priaznivých účinkov.
Med – hoci sa môže zdať, že pre obsah cukru podporuje množenie baktérií, pri kvalitnom bio mede to tak nie je. Štúdie ukazujú, že potláča množenie baktérií. V malom množstve naneste med na zuby a vtierajte ho do ďasien. Opakujte denne. Samotné podanie medu na zjedenie nie je postačujúce, preto je dobre ak si dáte záležať a prstom nanesiete med na ďasná. Pozor pri diabetikoch. Nevhodné pre jedincov s alergiou na med a jeho produkty.
Výluh zo zeleného čaju (2 dcl) s lyžičkou medu – natiahnite do striekačky a aplikujte 10 ml denne na zuby. Je účinný aj pri stredne ťažkých zápaloch.
Kokosový olej (lyžica) s propolisom – ak používate propolis v práškovej forme (pre toto použitie je to lepšia forma), otvorte kapsulu a zmiešajte jej obsah s kokosovým olejom. Naneste zmes na zuby a ďasná prstom. Tento prípravok je prospešný nielen pre zuby.
Kokosový olej s podrveným klinčekom – vytvorte si zmes do kelímku a uschovajte v chladničke. Každý deň pol lyžičky vtierajte do ďasien. Dajte si zmes na prst, kúsok hygienickej vreckovky, kozmetického vankúšika. Pri prehĺtaní podporí detoxikáciu organizmu a pôsobí proti zápalom, podporuje imunitu.
Bio petržlen a mrkva – podávajte každý deň v primeranej veľkosti ako zdravú alternatívu k pamlskom. Veľkosť zeleniny by mala byť taká, aby pes musel hrýzť a neprehltnúť ju naraz. Buďte opatrní, aby nedošlo k uduseniu pri rýchlom jedení. Prípadne narežte zeleninu na vhodné kúsky.
Ak sú domáce opatrenia neúčinné, alebo ak je zápach výrazný, je dôležité obrátiť sa na veterinára. Pravidelná dentálna hygiena, kvalitná strava (probiotiká s vlákninou) a včasné riešenie zdravotných problémov sú základom prevencie zápachu z papule u psov a ochorenia ďasien a zubov. Venujte pozornosť pravidelným veterinárnym kontrolám a zistite, čo je najlepšie pre zdravie a pohodlie vášho štvornohého priateľa.
Autor
Mgr. Viera Staviarska
Článok odborne editovaný. Doplnený originál, ktorý bol uverejnený na www.lekarenprezvierata.sk