Pozrite si prehľad, čo sme pre vás pripravili v Chovateľskom kampuse v MÁJI »
Autor: Bc. Ľubica Barassóová, Certified Professional Canine Fitness Trainer
V tomto článku sa dočítate:
Klietky sú bežnou súčasťou výbavy mnohých majiteľov psov, využívajú sa najmä pri cestovaní, domácom odpočinku, počas dlhých prestojov na rôznych športových či výstavných podujatiach a tiež pri manažovaní správania.
Správne používanie klietky môže psovi poskytovať pocit bezpečia a miesto pre oddych. Z pohľadu welfare a starostlivosti o pohybový aparát je však mimoriadne dôležité, aby bola klietka pre psa nielen bezpečná, ale aj primerane veľká. Držanie psa v klietke nevhodnej veľkosti, najmä dlhodobo, môže mať negatívne dôsledky na pohybový aparát, ktoré sú často podceňované.
Má váš pes klietku správnej veľkosti?
Ideálna klietka by mala psovi umožniť:
Klietka, ktorá tieto podmienky nespĺňa, predstavuje rizikový faktor pre zdravie pohybového aparátu.
Čo ak je klietka menšia ako by mala byť?
Často sa stretávame s držaním psov v klietkach, ktoré nespĺňajú veľkostné požiadavky. V príliš malej klietke nemá pes možnosť zvoliť si pohodlnú a prirodzenú polohu tela. Obmedzený priestor ho núti zaujať neprirodzené, asymetrické polohy, ako je napríklad zhrbený postoj, dlhodobé ležanie v skrčenej polohe, s prekríženými končatinami alebo s hlavou opretou o stenu klietky.
Pokiaľ pes pravidelne trávi čas zavretý v tejto nevhodnej klietke, z pohľadu fyzioterapie môže mať takéto dlhodobé obmedzenie priestoru viaceré negatívne dôsledky:
Veď na krátku chvíľu mu to neublíži…
Aj keď je pobyt v malej klietke obmedzený na krátku dobu, môže už spôsobiť akútne svalové napätie a diskomfort. Ak sa pes nemôže postaviť, otočiť alebo zmeniť polohu, dochádza k nadmernému zaťaženiu určitých svalových skupín – najmä v oblasti šije, krížov a bedier. Už niekoľko minút v nepohodlnej pozícii môže vyvolať zvýšené svalové napätie, ktoré sa pri opakovaní kumuluje a stáva sa škodlivým.
Zároveň sa často objavuje stresová reakcia – zrýchlené dýchanie, nepokoj či napätie tela. Stres samotný zvyšuje tonus svalov, čím sa začarovaný kruh ešte prehlbuje. Po vybratí z klietky sa to môže prejaviť ako strnulosť alebo neochota k pohybu.
U psov s artrózou, spondylózou alebo iným muskuloskeletálnym ochorením môže aj krátkodobé držanie v nevhodnej polohe zhoršiť symptómy – po vybratí z klietky môže byť pes bolestivý, môže krívať alebo byť stuhnutý.
Keď je klietka pomocník
Pri dodržaní vhodných rozmerov a účelu použitia nie je krátkodobé držanie psa v klietke problematické. Naopak, v rôznych situáciách môže byť prospešné.
Klietka má byť vždy používaná s rozumom, v primeranej veľkosti a s možnosťou, aby pes následne mohol pohybovo kompenzovať čas strávený v obmedzenom priestore.
Odporúčame vám kombinovať klietkový režim s pravidelným cvičením, prechádzkami, strečingom a občasnou odbornou kontrolou pohybového aparátu u certifikovaného fyzioterapeuta alebo dogfitness trénera.